Przygotowanie pacjenta do zabiegu ze znieczuleniem ogólnym


Stan zdrowia państwa ulubieńca często wymaga przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badania, zabiegu kosmetycznego lub chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. Obecna fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia, w połączeniu z coraz bardziej dostępnym specjalistycznym sprzętem, pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i zabiegiem operacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko - podobnie jak w medycynie ludzkiej - związane z przeprowadzeniem nawet rutynowego zabiegu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia komplikacji.

Pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia, może opóźniać efekty znieczulenia, a ponadto nasila wymioty, będące skutkiem ubocznym przy stosowaniu Środków sedacyjnych. Może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyną ciężkich komplikacji. Dlatego też zaleca się przez ostatnie 24 godziny przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu. Natomiast należy zapewnić dostęp do świeżej wody. W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu i w razie potrzeby wyprowadzać na smyczy. W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast o ile stan zdrowia na to pozwala, można wyprowadzić na krótkotrwałe spacery na smyczy. Takie postępowanie ułatwia przeprowadzenie zabiegu i zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu kału i moczu w czasie trwania znieczulenia ogólnego.


 

Wybudzanie ze znieczulenia


Po przeprowadzonym zabiegu jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone. W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe Światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie kocem.

Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze, ponieważ niekontrolowane próby podnoszenia się np. z fotela mogą doprowadzić do urazów. Wywołany zabiegiem stres powoduje, że przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż po zabiegu zwierzę powinno otrzymać leki przeciwbólowe. W okresie wybudzania zwierzęciu należy zapewnić opiekę.

 

Przygotowanie pacjenta do badania USG

Bardzo ważne jest, by podczas badania ultrasonograficznego zwierzę było na czczo.

Dlatego też, zanim przyprowadzimy naszego pupila na badanie, należy poddać go 12 godzinnej głodówce. Dostęp do świeżej wody powinien być nieograniczony.

Nie mniej istotne jest, by pęcherz moczowy był dobrze wypełniony. Dlatego też, zwierzę nie powinno siusiać przez 2 godziny przed badaniem.

Wszystkie te zabiegi - i współpraca z właścicielem zwierzęcia - umożliwią lekarzowi dokładne przeprowadzenie badania 

Informacja dla akwarystów o badaniu ichtiopatologicznym


Wynik badania jest najbardziej wiarygodny gdy dostarczona ryba jeszcze żyje. Po œśmierci ryby przechowujemy ją w opakowaniu foliwym bez wody w temperaturze od 0-8 stopni C. Maksymalnie 4 godz. przed dostarczeniem ryby wskazane jest badanie wody(we własnym zakresie lub możliwa analiza w lecznicy). Istotne parametry to:poziom azotynów i azotanów, ph, twardoœć węglanowa . Przed wizytą prosimy o telefoniczne ustalenie terminu przyjazdu. Koszt badania 40 zł +analiza wody 10 zł. Diagnoza po około 4 godzinach.
 


Żywienie i ruch pacjenta

Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. Trwające jeszcze w tym czasie działanie Środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania co może być przyczyną zachłystu. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta. Po zabiegach na jamie brzusznej wskazane jest podawanie małych porcji łatwostrawnego pokarmu.

Po zabiegach w znieczuleniu ogólnym takich jak usuwanie kamienia nazębnego, należy ograniczać ruch przez okres ok. 24 godzin, dopóki nie powróci prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji może trwać 2 tyg., a nawet dłużej. W tym czasie zwierze powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować różne zabezpieczenia jak np. kołnierz.


ODRZUĆ MITY POZNAJ FAKTY

 

MIT: Wysterylizowane psy i koty częściej chorują.

FAKTY: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje spada u kotów i psów o 90%.Sukom nie zagraża ropomacicze,zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębi sutek.

 

MIT: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.

FAKTY: Nie istnieją medyczne dowody na poparcie tego ropowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy i koty,które poddano sterylizacji sa często mniej kapryśne,mniej zaczepne i generalnie zdrowsze.

 

MIT: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po sterylizacji.

FAKTY: Jest dokładnie odwrotnie.Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi,wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków jak na przykład wdawanie się w bójki i znaczenie moczem. U suk nie występują ciąże urojone.

 

MIT:  Moje kociaki / szczeniaki są takie rozkoszne- łatwo znajdzie się dla nich dom.

FAKTY: Smutna prawda jest taka,że chociaż małe zwierzaki są urocze,to nie starcza dla nich domów.Siedem z każdych dziesięciu psów / kotów trafia do schroniska. Połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów / kotów umiera w schoniskach,laboratoriach,na ulicy.

 

MIT: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinnismy ingerować w kolej procesów naturalnych.

FAKTY: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia,poczym zabijamy miliony z nich każdego roku-to właśnie jest nienaturalne! Sterylizacja jest rozwiązaniem humanitarnym.

 

MIT: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.

FAKTY: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje już po kilku dniach.